Header Ads

Karadeniz Şarkıları - Türküleri - Müzikleri

Müziğin her bölgeye has  ezgileri bulunurken aynı zamanda içerisinde  birçok yaşanmışlıkları barındırması ve  her yönü ile duygusallığı üst seviyeye taşınmasında etkili olmuştur. Hüzün, sevinç, aşk, nefret, kıskançlık, sevgi gibi pek çok yaşanmışlıklardan ortaya çıkması hem türkülere hem de şarkılara aktarmıştır. Bu güzellikleri yansıtan bölgelerden bir tanesi olan Karadeniz şarkıları ile de oldukça güzel halleri yansıtmıştır. Herkesin diline yapışan şarkıların doğuşunda oldukça hüzünlü hikayeler bulunmaktadır. Karadeniz denildiğinde ilk akla gelenler arasında kemençe ve horon bulunurken birçok yöresel enstrümanlar da yer almaktadır. Karadeniz ezgileri ile herkesi derinden etkileyen şarkı ve türkülerle doludur. Kültürel etkileşimleri açısından oldukça başarılı etkiler oluşturmuştur. Genel olarak ölüm, doğa, gurbet ve aşk gibi pek konu içermektedir. Tarihin içinden etkileri de barındıran bölge şarkılara isim yapmış hırçın denizi ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda Karadeniz türküleri de kora halinde söylenmektedir. Etkileyici yönüyle oldukça başarılı sanatçıların çıktığı bölge sayesinde tüm ülkede sevilerek dinlenen şarkılar ortaya çıkmıştır.Son yıllarda Karadeniz müziklerinin  popülerliği artarak devam ediyor.


Karadeniz Şarkıları 

Duygusal - Slow müziklerin yanı sıra hareketli müzikleri ile de dikkat çekmeyi bilmiştir. Popüler olan en güzel Karadeniz şarkıları sıralamasını şu şekilde yapabiliriz.
Hey Gidi Karadeniz
Ander Sevdaluk
Dertliyim Kaderliyim
Sırlarımı Söyledum
Çay Elinden Öteye
Potbori
Ahmedum
Trabzon
Karardı Karadeniz
Alim
O Vay Beni Ağlarum
Gelevera Deresi
Giresun Kayıkları
Oy Benim Sevdiceğum
Ben Seni Sevduğumi


Karadeniz müziklerinin  kendine has duygusal ve hareketli olarak 2 çeşit türü bulunmaktadır . Şimdide biraz bunlara değinelim.Slow – Duygusal Karadeniz Şarkıları

Karadeniz müzikleri son yıllarda popüleritesini çok fazla artırdı bunun en yoğun olarak dinlenen türü slow karadeniz türküleri olan  çeşidi olmuştur.Bu kadar dinlenmesinin nedeni olarak duygusal şarkıların insanları başka dünyalara götürmesi olarak görüyorum .Karadeniz yöresinin insanları ise bu müziklerin yerine hareketli şarkıları tercih etmektedir.

Hareketli Karadeniz Şarkıları 

Genel olarak karadeniz insanının ruhunu  tam olarak yansıttığını düşünmekteyim.Karadenizin hırçın denizi gibi asi oluşu insanın içini kıpır kıpır ettirmesiyle  sebebiyle yörede en çok dinlenen türdür..Karadeniz bölgesindeki yaşayan insanlar en yoğun olarak hareketli karadeniz türküleri dinlenmektedir.Fakat popüleritesi diğerine göre daha düşüktür.

         Popüler olan karadeniz şarkıları beğeni yönüyle de oldukça başarılı olmuştur. Başarılarının arkasında harika hikayelerin olması da şarkıların değerini açıkça ortaya koymaktadır.Karadenizli Şarkıcılar , Sanatçılar

Geçmişlerinde yaşadıklarına bağlı olarak yaptıkları şarkılarla gündeme oturmuş olan Karadeniz şarkıcıları hem yaşanmışlıkları anlatmada hem de harika sesleri ile dinleyenlerini farklı dünyalara götürmeyi de bilmiştir. Bu sanatçılardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Kazım Koyuncu (Hem duruşu hem de muhteşem şarkıları ile en çok sevilen Karadenizli şarkıcılarından biri olarak karşımıza çıktı fakat erken yaşta  kansere yakalandı ve hayatını kaybetti.Öldükten  sonra değeri daha fazla anlaşılan sanatçının şarkıları halen büyük bir keyifle söyleniyor ve dinleniyor.)
Fuat Saka (1982 yılında çıkardığı ilk albümü ‘Yıkılır Zulmün Son Kaleleri’ ile başlayan müzik hayatı her yönü ile sürmüştür. Başarılı sanatçı hem yurt içinde hem de yurt dışında konserlerde vermiştir.)
Ayşenur Kolivar (Harika sesi ile dikkat çeken sanatçı dinleyenleri mest ediyor. Karadenizli sanatçılar arasında oldukça dikkat çekici özelliğe sahiptir.)Karmate (Soylediği şarkılarla genç nesle hitap eden tarzları hemen hemen her yaş grubuna da karşılık vermektedir. Akustik enstrümanlarla yaptıkları müzik çok beğenilmiştir. Geniş kitleye sahip karmeta müzik grubu yakından takip edilmektedir.)


Volkan Konak (Muhteşem sesi ve farklı tarzı ile dikkat çeken sanatçı uluslararası platformalar da boy göstermiştir. Karadeniz şarkıları ile ilgili söyledikleri ezgiler ile de en popüler karadenizli şarkıcılar listesinde zirveyi her zaman zorlamıştır.)
Resul Dindar (Karmeta grubundan ayrıldıktan sonra tek başına yola devam eden sanatçı başarılı olmuştur. Birçok farklı karadeniz  müziği ile dikkat çeken bir karadenizli şarkıcılardan biridir. Oldukça geniş dinleyici kitlesine ulaşmayı da başarmıştır.


Karadeniz Horonu

Karadeniz insanın hareketliliği ve bölgenin sert bir mizaca sahip olan havası horon çeşitlerine yansımıştır. Böylece ortaya birbirinden farklı tarzlarda horonlar çıkmış olmaktadır. Öyle ki aynı karadeniz şarkıları ile birçok farklı horon türünü oynamak da mümkündür. Başta düğünler olmak üzere bir grup insan bir araya geldiği zaman horon tepmek onlar için oldukça olağan şeyler arasında kendine yer bulmaktadır. Horonu oynayacak olan kişiler aralarında hiçbir şekilde boşluk olmayacak tarzda yan yana sıralanmakta ve ellerini birleştirmektedir. Horon oynarken içerisinde gerek eller gerekse ayak oyunları aynı ritimle yapılır ve Karadeniz’in kendine has müziğiyle bütünleşerek oyunlar oynanır. Oldukça seri ve ritmik bir oyun olan horona enerjik ve tiz sesi ile kemençe eşlik etmektedir. Birçok insan horonun oldukça zor bir şekilde oynandığını düşünürler Halbuki biraz dikkat edilmesi sonrasında horonun ne kadar kolay olduğunu görmek mümkündür. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerin başında yavaştan hızlı bir şekilde ilerlemesi gelmektedir. Bununla beraber bir dönem ön plana çıkmış olan kolbastı da horonun aksine yine bir grupla oynanan ancak öncelik olarak bireysel bir oyun olarak büyük bir beğeni  ile oynanmıştır.Karadeniz Kemençesi

Karadeniz denildiği zaman insanların akıllarına öncelikli olarak gelen şey hiç şüphesiz ki kemençedir. Bir yay yardımı ile çalınmakta olan kemençe diz üzerinde çalınmakta olan, kemana benzeyen ve üç telli olan küçük bir çalgıdır. Klasik tarzda ki kemençe ile karşılaştırılmaması adına Karadeniz kemençesi olarak da adlandırılmaktadır. Çalması oldukça ustalık isteyen kemençe, başta karadeniz türküleri olmak üzere pek çok farklı müzik türünde kendine özgü sesini ortaya koymaya devam etmektedir.


Telefonunuza  tek seferlik olarak Google Play’dan karadeniz müziklerini indirebilirsiniz.Telefonunuza kurduktan sonra internet gerek olmadanda şarkıları dinleyebilirsiniz.

Google Play İndirmeHiç yorum yok