Header Ads

En İyi Tarihi Savaş Filmleri

Gelmiş Geçmiş En İyi Tarihi Savaş Filmleri

İnsanlığın varoluşuyla birlikte iyi ve kötülerinde mücadelesi başlamış olmaktadır. Tarihin tozlu sayfaları her daim insanların birbirleri ile olan savaşlarına şahitlik etmiştir. Sizler için tüm zamanların en iyi savaş filmleri hangileri araştırdık ve beğeninize sunduk. Üzerinde yaşadığımız bu dünya; yıllar boyunca sayısız savaşlara ve olaylara şahit olmuştur. Hemen her millet kendisi ve tarihi için önemli olan olayları ve savaşları beyaz perdeye yansıtmıştır.
Birinci ve ikinci Dünya savaşlarını da hesaba katarsak insanlığın tarih boyunca nasıl yıkımlara ve yok oluşlara maruz kaldığını az çok anlamamız mümkün olmaktadır. Tarih için bu kadar önemli olan gelişmeler sinema sektöründe de epey ilgi çekmiş ve beyaz perdeye taşınmıştır. Tarih açısından bu kadar önemli olan olay ve savaşları tüm çıplaklığı ile beyaz perdeye taşıyarak insanlara o günün atmosferini yansıtan filmler, adeta insanlarda o günkü duyguları yaşatmayı amaçlamıştır.
1-) Schindler’s List (IMDB: 8.9)

Schindler'in Listesi
1993 yapımı olan filmin yönetmenliğini Steven Spielberg üstlenmiştir. En iyi savaş filmleri arasında neredeyse ilk sırada yer alan filmimiz, Amerikan yapımı bir filmdir. Filmin konusu ise; 2. Dünya Savaşı esnasında, Oscar Schindler adlı Alman asıllı zengin bir iş adamının Polonya’da kurduğu bir fabrikada 1100 tane Yahudi asıllı vatandaşı çalıştırmak suretiyle ile onların hayatını kurtarmasını konu almaktadır. Tamamen gerçek bir yaşanmış hikâyeden kurgulanan film, birçok kategoride Oscar Ödülü kazanmıştır. Siyah beyaz olarak geçen ve toplamda 195 dakika süren filmi kesinlikle seyretmenizi öneririz.

2-) Saving Private Ryan ( Er Rayn’ı Kurtarmak IMDB: 8.0)

Er Ryan'ı Kurtarmak
1998 yapımı filmin yönetmenlik koltuğuna Steven Spielberg oturmuştur. Film 2. Dünya Savaşı’nda görev alan Yzb. John H. Miller ve emri altındaki askerlerin üç kardeşi de farklı cephelerde ölmüş olan ve bu yüzden eve dönüş vizesi alan bir askeri arama çalışmasını konu almaktadır. İzlenmesi gereken savaş filmleri arasında yer alan filmimizde James Francis Ryan isimli askeri arayan birliğin başından birçok hadise geçmektedir.
Film Normandiya Çıkarması ile başlamakta olup, filmin başrollerini ise; Tom Hanks, Edward Burns, Tom Sizemore, Vin Diesel, Bary Pepper ve Matt Damon gibi ünlü isimler paylaşmaktadır.


3-) La Vita e Bella (Hayat Güzeldir IMDB: 8.6)

Hayat Güzeldir
1997 yapımı olan film, 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir olayı anlatmaktadır. Eşi ve oğlu ile birlikte Yahudi toplama kamplarına götürülen bir babanın çocuğunu koruyabilmek adına yaptıklarını konu ediniyor. Unutulamayan ve tüm zamanların en iyi savaş filmleri arasında yer alan bu klasik, gerçekten sizleri hem duygulandırıyor hem de mükemmel bir empati kurmanızı sağlıyor. Soluksuz izleyeceğiniz bu film toplamda 45 ödül kazanmış ve bunu sonuna kadar hak etmiş bir filmdir.


4-) Gladiator (IMDB: 8.5)

Gladiator
2000 yılı yapımı olan filmin yönetmenliğini, Ridley Scott üstlenmiştir. ABD-İngiltere ortak yapımı olan filmin başrollerinde ise; Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen gibi ünlü oyuncular oynamaktadır. Müthiş bir keyif zevki sunan filmde ister efektler olsun isterse de oyuncuların performansı olsun mükemmel bir şekilde yansıtılmıştır. Diyalogları ve senaryosuyla izleyicileri kendisine hayran bırakan bu filmde; Antik Roma İmparatorluğu döneminde yaşanan olaylar anlatılmaktadır. 


Kesinlikle izlenmesi gereken savaş filmleri arasında olan bu başyapıt, Roma’nın en başarılı komutanlarından olan Marcus Nonius Macrinus’un ihanete uğramasını ve bu ihanet sonucunda hayatta kalma mücadelesini ele almıştır. 11 dalda Oscar ödülü kazanan filmin 18 sene sonra ikincisi için yeniden çekimlere başlanmıştır. Kesinlikle seyretmeniz gereken filmler arasında yer alan efsane bir başyapıttır.

Hiç yorum yok