Header Ads

Beyin Yakan Gerilim Filmleri

Gerilim Türünde Beyin Yakan Filmler

Sinema sektörü başlı başın apayrı bir dünya olmaktadır. Çekilen filmler her ne kadar konusu itibariyle yaşananları ya da yaşanabilecekleri yansıtmaya çalışsa da teknoloji ve hayal gücü sayesinde beyin yakan filmler çekilebilmesi sınırsız olanaklara sahiptir. Bu sebeple izleyici gerçekte olması mümkün olamayacak şeyleri de sinemada izleyebilmektedir. Özellikle bilim kurgu filmleri bu noktada oldukça zengin bir içeriğe sahip olmaktadır. Şimdi bizleri izlerken hem hayrete düşüren hem de algılarımızın alamayacağı konuları içeren bazı filmler derledik . Kaliteli gerilim filmleri seyirciyi tamamen sahnenin içine sokan ve oturduğu yere adeta mıhlayan filmlerdir. Sizler için beyin yakan en iyi gerilim filmleri hangileri diye araştırdık ve araştırmamızın sonucunu sizlerle paylaşıyoruz. Listemizdeki filmlerin tamamı kaliteli yapıt olup sizleri baştan sona etkileyecek türlerdendir. İçinizdeki şüphe ve tedirginliğin hiç geçmeyeceği gibi, tansiyonunuzda hiç düşmeyecek. İşte sizler için listelediğimiz ve sizleri adeta yerlerinize sabitleyerek kendinizi içinde bulacağınız filmler…1-) Se7en (IMDB: 8.6)

Se7en Filmi
Bu zamana kadar çekilmiş seri katil filmleri arasında hiç kuşkusuz en etkileyicilerinden olan film 1995 yapımıdır. David Fincher yapımı film yağmurun bir türlü dinmek bilmediği ve kasvetin hiç kaybolmadığı bir şehirde geçiyor. Filmde İncil’de bahsedilen yedi büyük günaha göndermeler yapılırken, kurbanlarını acımasız bir şekilde öldüren seri katilin yakalanma çabası anlatılmaktadır. Filmin başrollerinde Brad Pitt, Gwyneth Paltrow ve Morgan Freeman rol almaktadır.


2-) The Silence Of The Lambs (IMDB: 8.6)

Kuzuların Sessizliği
1991 yapımı film aday olduğu yedi daldan beşinde Oscar ödülü kazanmıştır. Sinemaseverler için, izlenmesi gereken gerilim filmleri arasında ilk sıralarda gelen film, güven vermeyen atmosferi, kaliteli başrol oyuncuları ve muhteşem senaryosu ile adeta sizleri oturduğunuz yere sabitlemektedir. Başrol oyuncuları olan Jodie Foster ve Anthony Hopkins filmde mükemmel bir performans sergilemişlerdir. Thomas Harris’in romanından beyaz perdeye uyarlanan eser, sinema tarihinin en ironik karakterlerinden bir tanesi olan Hannibal Lecter karakterini şekillendirmiştir.
Filmde genç bir kadın FBI ajanı olan Clarice Starling’in kurbanlarının derilerini acımasızca yüzen psikopatı durdurmaya çalışması anlatılmaktadır. Kuzuların Sessizliği sizleri adeta oturduğunuz yerlere sabitleyecek ve her anınızı gerilim içerisinde geçirmenizi sağlayacaktır.


3-) Rear Window (IMDB: 8.5)

Rear Window
1954 yapımı film korku filmlerinin üstatlarından olan Alfred Hitchock’un klasiklerinden bir tanesi olmaktadır. Bacağının kırılması sonucu bir süreliğine tekerlekli sandalyeye mahkûm olan bir foto muhabirinin hikâyesi anlatılmaktadır. Filmde başkahramanımız röntgenciliğe başlıyor ve adeta sizde onlarla birlikte bu işin içerisinde oluyorsunuz. Muhakkak izlenmesi gereken  filmler arasında yer alan bu klasik filmde şüphe unsuru iki saat boyunca içinizden hiç çıkmamaktadır.  Sizi kendisine hayran bırakacak olan filmimiz tüm zamanların unutulmayanlarından bir tanesi olmaktadır.


4-) Black Swan (IMDB: 8.0)

Black Swan
2010 yapımı film en iyi kafa açan gerilim filmleri arasında en beğenilenlerden bir tanesidir. İzleyicilerini her ortamda germeyi seven Darren Aronofsky’in yönetmenliğini üstlendiği film, kahramanın karanlık tarafa geçişini en iyi şekilde yansıtan filmlerdendir. En iyi Oscar kadın oyuncu ödülünü kazanan Natalie Portman’ın hayat verdiği Nina karakteri narin ve ürkek bir beyaz kuğu’dur. Fakat zamanla saplantıları ve hırslarının etkisiyle karanlığa nasıl teslim olduğunu izlemekte olacaksınız. Kesinlikle izlerken birçok ders de çıkarılacak filmi izlemenizi öneririz.


5-) The Game (IMDB: 7.8)

The Game
1997 yapımı film tam bir David Fincher klasiğidir. Filmin konusu ise; başarılı bir bankacı olan Nicholas Van Orton’ın doğum günü almış olduğu bir hediye sonrası hayatının nasıl alt üst olduğunu anlatmaktadır. Film izlenmesi gereken gerilim filmleri arasında olup sizleri her anında diken üstünde tutmaktadır. Filmin başrollerinde ise Micheal Douglas, Sean Penn ve Deborah Unger yer almaktadır. The Game sizlere iki saati aşkın süresiyle müthiş bir korku ve gerilim sunuyor.

6-) Predestination (IMDB: 7.5)

Predestination
2014 yapımı olan film Robert A. Heinlein’in, “All You Zombies” adlı kısa hikayesinin uyarlanmış halidir. Filmin yönetmenliğini aynı zamanda senaryosunu da yazan Peter ve Micheal Spierig kardeşler üstlenmiştir. Filmimiz, zaman içerisinde seyahat edebilen, bazı durumlarda olası olayları engelleme görevi yaparken bazı durumlarda da olmuş olayların faillerini ortaya çıkaran gizli bir servise çalışan ajanın hikayesini konu edinmektedir.
 Sizler için kafa yakan filmler kategorisinde son derece önemli bir yere sahip olacak bu yapıtta, Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor gibi isimle başrolde yer almaktadır. Bir bardaişe başlayan ajanın orada tanıştığı biriyle yaptığı sohbetlerin derinleşmesiyle ortaya çıkan gerçekler adeta beyninizi yakacak türden.

7-) Paprika (IMDB: 7.7)

Paprika
2006 yapımı olan anime filmi, terapistlerin hastalarının rüyalarına giriş yapabilecek bir cihazın yapım esnasında çalınmasını konu edinmektedir. Cihazın çalınmasıyla birlikte kötü amaçlı kullanımlardan kaynaklanan ve rüya ile gerçek ayırımının zorlanıldığı durumlar anlatılmaktadır. Böylesi durumlarla karşılaşılması olaylarını bilinçaltı derinliği ve psikanalisttik ile harmanlamayı çok iyi başaran film oldukça sert ve bir o kadar da renkli bir animedir.
8-) Mullholland Çıkmazı (IMDB: 8.0)

Mulholland Drive
2001 yapımı olan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini David Lynch üstlenmiştir. Filmimizin başrollerinde ise Laura Elene, Naomi Watts ve Justin Theroux oynamaktadır. Psikolojik gerilim filmleri arasında oldukça başarılı olan bu filmin konusu ise, Los Angeles’ta halasının evinde kaldığı esnada hafızasını kaybeden ve aynı evde saklanan Rita ile arkadaşlık kuran Bety’nin hikayesi olmaktadır. Film birbiriyle alakasız gibi görünen ama sonrasında bağlantıların kurulduğu onlarca ilginç sahne ve imgeye sahip bir yapıttır. Bu noktada anlaşılması zor bir film olması yönüyle de oldukça ün salmıştır.


9-) Rastlantının Böylesi (IMDB: 6.8)

Rastlantının Böylesi

1988 yapımı film Peter Howitt imzalı olup başrolde ise Gwyneth Paltrow rol almaktadır. Filmimiz metroya her günkü bindiği saatten birkaç dakika binen bir kadının değişen tüm hayatını konu alıyor. Ya geç kalmasaydım ya kalsaydım ya öyle olmasaydı ya da böyle olmasaydı şeklinde hep ikilimde kalan bir kurguyu izlemektesiniz. Beyin yakan paradokslar filmde oldukça bol olarak kullanılmış, aslında hemen hepimiz günlük yaşantımızda çoğu zaman yapmasaydım belki olmazdı ya da yapsaydım bu şekilde olmazdı gibi durumlarla karşılaşmışızdır.10-) John Malkovich Olmak (IMDB: 7.8)

John Malkovich Olmak

2001 yapımı film oldukça kaliteli bir oyuncu kadrosuna sahip olmaktadır. Yönetmenliğini Spike Jones üstlendiği filmin senaryosunu ise Charlie Kaufman hazırlamıştır. Yetenekleri sınırlı olan ve kuklacılık yaparak zar zor geçinen ve tüm bunların yanında da karısıyla sürekli sıkıntı yaşayan Craig sonunda yeni bir işe girer. Hayatında her şey tam da yolunda gitmeye başlamışken bir gün çalıştığı şirkette gizli bir kapı bulur.


İşte filmimizi en iyi beyin yakan filmler kategorisine sokan da bu kapı olmaktadır. Çünkü kapıdan içeri girdiğinde Craig kendini oyuncu John Malkovich’in bedeninde bulmaktadır. Hemen her şeyin farkında olan, gayet bilinçli bir modern çağ insanını eleştiren, yönetilmek mi yönetmek mi sorularını sorduran, medyayı eleştiren ve aynı zamanda kolay anlaşılmayan adeta sizi tokat yemişe çeviren bir film.

Hiç yorum yok