Header Ads

Sergio Leone'nin Yönettiği Muhteşem Filmler

Sergio Leone'nin Yönettiği Filmler

Sinemacı bir ailenin içinde doğan Sergio Leone adeta geleceğe yöne verecek filmleri için yetiştiriliyordu. İlerleyen zamanlarda birlikte çok güzel sergio leone filmleri tarzlarına imza atacakları dünyaca ünlü müzisyen Ennio Morricone ile liseden sınıf arkadaşıydılar. Uzun yıllar sinema sektöründe çalıştı ve birçok katmanında asistan ya da yardımcı yönetmen gibi görevler aldı. En son senaryosunu yazdığı Pompei’nin Son Günleri adlı filmin yönetmeni hastalanınca, bizzat kendisi yönetmenlik koltuğuna oturdu ve bundan sonra da o koltuktan kalkmadı.
Aslına bakarsanız sergio Leone’nin yönetmenlik hayatında toplam 7 film olmuştur, fakat bu yedi film sinema tarihine geçmiş filmler olduğu için Sergio Leone yönetmenler arasında efsaneleşmiştir. Sergio leone western filmleri tarzıyla da western türünü adeta yeniden tanımlamış ve çok başarılı yapıtlara imza atmıştır. 60 yaşında hayata gözlerini yuman yönetmen en son Leningard Savunması Adında efsane bir filme imza atmaya hazırlanıyordu. Şimdi Efsane Sergio Leone filmlerinden bazıları:

İlginizi çekerse En iyi Western Filmleri konusunada göz atabilirsiniz.

1-) Rodos Canavarı (1961)

Sergio Leone’nin en başından sonuna kadar bütün sorumluluğunu üstlendiği ilk filmi olan “2 Colosso di Rodi” filmi kendisi adına çok da başarılı sayılmayacak filmlerinden birisi oldu. Filmde Rodos Adası’nın Roma İmparatorluğu’nun eline geçmeden önceki dönemi anlatılmaktadır. Bu filmimiz Sergio leone filmleri serüveninin ilki olmaktadır.


2-) Birkaç Dolar İçin (1965)

Birkaç Dolar İçin
Dolar üçlemesinin ikinci filmlerinden olan bu filmimizde, hapisten kaçan ve başına 10.000 dolar ödül konulan azılı bir suçlunun yakalanmaya çalışılması anlatılmaktadır. Sadece ödül için değil intikam için de bu azılı kaçağın peşine düşen ödül avcılarının müthiş serüveni anlatılmaktadır. Sergio leone spagetti  western filmleri türünde oldukça tanınmış ve başarılara imza atmıştır. 3-) Bir Avuç Dolar (1964)

Bir Avuç Dolar
İsmi çok duyulmayan kendi başına takılan bir zenginin, aralarında husumet ve rekabet olan iki ailenin bu durumlarından faydalanarak hayatta kalma çabasını anlatmaktadır. Filmimiz intikam, hırs ve gurur dolu öyküsüyle dolar üçlemesinin de ilk filmlerinden olmaktadır. 4-) İyi, Kötü ve Çirkin

İyi , Kötü ve Çirkin
Gelmiş geçmiş tüm zamanların belki de en çok izlenen filmlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda dolar üçlemesinin de son filmlerinden olan filmimiz kendileri istemese de yolları sürekli birbirleriyle kesişen üç silahşorun hikayesini anlatmaktadır. Bu filme Sergio Leone ve Clint Eastwood dünya çapında birer yıldız olmuşlardır.

Hiç yorum yok