Header Ads

En iyi Western Filmleri

Tüm Zamanların En İyi Western Filmleri

Sizler için bu zamana kadar gelmiş geçmiş en iyi western filmleri serisinden en öne çıkanlardan bir liste yapmaya çalıştık. Umarım sizlerde beğenir ve keyifle izlersiniz, bildiğiniz gibi sinema sektöründe birçok film çekilmektedir. Fakat bunlardan sadece bazıları efsane olmaktadır, bizde sizler için efsane olan filmleri derlemeye çalıştık.Eğer ilginizi .çekerse Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Flm listesinin bulunduğu makaleyide  inceleyebilirsiniz

1- İyi , Kötü , Çirkin (İMDB: 9)

The Good , The Bad and The Ugly
Bir döneme damgasını vurmuş olan ve en sevilen filmler serisinin en son çekilen bölümünü sizlerle paylaşıyoruz. Hepsinin de değişik nedenlerden dolayı ortak bir amaca doğru ilerlediği ve kaderin yollarını kesiştirdiği üç silah arkadaşından bahsediyoruz. Adları iyi, çirkin ve kötü olan bu üç arkadaş Amerika’nın içinde bulunduğu iç savaş için o dönemde aranan en güzel bir araçtı aslında. Çirkin ile iyi riski yüksek fakat kazancı iyi olan işlerle meşgul olmaktaydılar. 
Bunlardan çirkin olan kanun tarafından aranan azılı bir suçluydu. Bunu fırsata çevirmeye çalışan iyi, çirkini önce adalete teslim ederek ödülünü alıyor. Filmimiz western klasikleri arasında aslında konusu ve dönemin koşulları itibariyle yer edinmiştir. Sonrasında iyi, çirkini çok riskli yöntemlerle de olsa idam edilmekten kurtarıyor ve bir daha ki yapacakları işe kadar sağ kalmasını sağlıyor. Filmin ilerleyen bölümlerinde gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla birlikte araları bozulmaktadır ve bu esnada ortaya birde kötü adında üçüncü bir hazine avcısı çıkmaktadır.2- Bir Zamanlar Batıda(İMDB:8.7)

Once Upon a Time In The West
1960’lara damgasını vuran ve en iyi gelmiş geçmiş en iyi western filmleri arasında yer alan filmimizin hikayesi, Jill’in yeni evlendiği çok varlıklı ve İrlandalı olan kocasının yanına gitme kararı almasıyla başlamaktadır. Filmi ilginç kılan tarafsa jill’i gittiği çiftlikte Frank’ın adamları tarafından öldürülmüş olan eşinin cesedi karşılayacaktır. Bu olay üzerine jill her ne olursa olsun kesinlikle sonunu düşünmeden çiftlikte kalmaya karar verir ve frank ve adamlarından kocasının intikamını almak ister.3- Django Zincirsiz (İMDB: 8.5)

Django
Filmimizin konusu Django adında bir kölenin Alman asıllı bir ödül avcısı olan Dr. King Schultz ile tanışmasıyla başlıyor. Köle Django eski efedisini ele geçimek isteyen Dr. King ile iş bitiminde özgürlüğüne kavuşması şartıyla Brittle kardeşleri kendisine getirmesi karşılığında anlaşmaya varırlar. En iyi spagetti western filmleri arasında yer alan filmimizde, varılan anlaşmanın şartları sağlanır ve görev yerine getirilir. Bundan sonrasında da ikili ayrılmaz ve Amerika’nın güneyinde aranan azılı suçluların peşine düşerler. Her geçen gün kendini geliştiren köle Django’nun artık tek bir hedefi vardır ve köle olarak satılan eşini bulmaktır.4-) Bir Avuç Dolar (1964)

Bir Avuç Dolar
İsmi çok duyulmayan kendi başına takılan bir zenginin, aralarında husumet ve rekabet olan iki ailenin bu durumlarından faydalanarak hayatta kalma çabasını anlatmaktadır. Filmimiz intikam, hırs ve gurur dolu öyküsüyle dolar üçlemesinin de ilk filmlerinden olmaktadır. 

5- Birkaç Dolar İçin (İMDB: 8.3) 

For a Few Dolars More
Kesinlikle hiç şüphesiz spagetti western filmleri türünde baş yapıtlardan olan filmimiz de, Mortimer ve Monco adındaki ödül avcıları suçluların peşine düşmekte ve onları öldürerek ödüllerini almaktadırlar. Fakat son ödül avları hapishane kaçkını olup Indio adındaki çok azılı bir suçludur. Fakat öldürdüklerinde kazanacakları ödülse tam 10.000 dolardır. Aslında Mortimer bu sefer paradan çok kendi intikamının peşinden gidecektir ve aynı intikam hissiyle yanıp tutuşan Albay Dougles’tan yardım alacaktır.

Hiç yorum yok