Header Ads

En İyi 10 Film Tavsiyesi

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Film Önerisi

Bügüne kadar izlediğim filmler içinden en iyi 10 tane film önerisini sizlerle paylaşmak istedim . Birçok film izleyicisi buradaki filmlerin çoğunu izlemiştir fakat gözünüzden kaçan 1-2 tane film olabilir . Bu listedeki filmler benim için gelmiş geçmiş en iyi filmler diyebilirim . Umarım film listemi beğenirsiniz.Film önerileri yada tavsiyelerinde bulunmak isteyen arkadaşlar yorum bırakarak belirtebilirsiniz.Forrest Gump

Forest Gump

Başrolünde Tom Hanks'in oynadığı Forrest Gump filmi , zeka seviyesi düşük olan bir karakteri canlandırmaktadır.Film Forrest Gump'ın başından geçen trajikomik olayları anlatıyor.Filmde Kennedy , Nixon gibi ABD devlet başkanlarıyla tanışmasını , Vietnam savaşına katılmasını , karides gemisi alıp dünyanın en zengin kişisi olması gibi trajikomik olayları anlatmaktadır.İzlerken hem ağlamak hem gülmek isteyeceğiniz kendi tarzında muhteşem bir filmdir.

Life is Beautiful - Hayat Güzeldir

Life İs Beatiful

Başrolünde Roberto Benighinin oynadığı film, 1930 yıllarının İtalyasında geçmektedir.Vurdumduymaz bir yahudi olan Guido'nun şehrin en güzel kızlarından birine kur yapmasını ve evlenmesini anlatmasıyla başlıyor .Daha sonra çocuk sahibi olurlar ve sene 1940 lar geldiğinde 2. dünya savaşı patlar ve Almanlar İtalya'yı işgal etmeye başlarlar . Almanlar Guido ve ailesini yahudi asıllı olmalarından dolayı toplama kamplarına götürür.Guideo 'nun çocuğunu  toplama kamplarının dehşetinden uzak tutmak için bunu çocuğuna oyun olarak anlatmaya başlar . Film aşk ve komedi unsurlarını kullanarak başlıyor fakat daha sonra yaşananlar  insanın içine bir yumru gibi oturuyor.Bence ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerden biridir.

Leon ~ Sevginin Gücü

Sevginin Gücü - Leon

Başrollerinde fransız asıllı oyuncu Jean Reno ve Natalia Portman oynamaktadır.Matilda'nın babası karanlık işler yaptığından dolayı mafya ile başı belaya girer ve bütün ailesi öldürülür .Bu sırada bakkala alışverişe giden matilda ise bunları görür ve leon'un olduğu eve saklanır.Leon ruhsuz , sevgi , arkadaşlık gibi kavramları olmayan parayla adam öldüren bir katildir.Fakat Matilda ile aralarındaki sevgi oluşmaya başlar ve mafya ile acımasız bir savaşa girişir.

Fight Club - Dövüş Kulübü

Fight Club

Başrollerinde Brad Pitt ve Edward Norton'un oynadığı Dövüş Kulübü , Chuck Palahniuk 'un "Aynı" isimli romanında uyarlanmıştır.Filmin ana karakteri Jack (Edward Norton) iyi bir işe sahiptir fakat monoton bir hayat ve uykusuzluk problemleri nedeniyle hayat çekilmez bir hale gelmeye başlamıştır.Doktorun önerisiyle bir terapi grubuna katılır ve Marla ( Helena Bonham Carter ) isimli genç bir kadınla tanışır.Jack ve Marla kariyer sahibi ve yanlız insanların tüketim kültürüne karşı bir duruşun tepkisi olarak görülmektedir.Bir gün Jack yolculuğa çıkar ve yolculuk esnasında Tyler Durden ( Brad Pitt ) ile tanışır .Eve döndüğünde evi yanmıştır fakat yardım için birilerini çağırmayı düşündüğünde tanıdığı tek yakın kişinin Tyler Durden olmasıda yanlızlığının kanıtıdır.Bir süre sonra Tyler ve Jack yakın arkadaş olurlar ve Tyler'ın öncülüğünde Dövüş Kulübü'nü kurarlarOne Flew Over the Cuckoo's Nest - Guguk Kuşu

Guguk Kuşu

Başrollerinde Jack Nicholson ustanın oynadığı Guguk Kuşu filmi , azılı bir suçlu olan Randle P. Murphy deli numarası yaparak kendini akıl hastanesine nakil edilmesiyle başlar.Akıl hastanesine gitmesi onun suça bulaşma ve uyuşturucu eğiliminde artışa neden olur . Murphy hastanede kurallara uymamakta  ve  çevresiyle olan ilişkisi nedeniyle hemşirelerden birinin dikkatini çeker.Bir süre sonra hemşire ve Murphy arasında soğuk bir savaşın başlamasına neden olur.Eğlenceli ve keyifli vakit geçirmek isteyenler kaçırmasın.
Cidade de Deus - Tanrı Kent

City Of God

Brezilya'nın Rio De Janerio bağlı küçük bir gecekondu mahallesi olan God City ( Tanrı Kent)  de 2 küçük çocuğun başından geçenleri ve hayatlarının nasıl geliştiğini anlatmaktadır.Rocket suç alemi için fazla saf ve temizdir.Fotoğrafçı olma tutkusu ile büyüyen bir çocuktur. Küçük Ze ise suça meyilli acımasız ve güçlü olmak için herşeyi yapabilecek bir çocuktur.İlerleyen yıllarda Küçük Ze çok ünlü bir çete lideri olur ve şehrin kontrolünü ele geçirmek için diğer çetelerle savaşmaya başlar.Rocket ise bunları fotoğraflayan bir Muhabir olmuştur .


Saving Private Ryan - Er Ryan'i Kurtarmak

Saving Private Ryan

2. Dünya savaşı sırasında 3 oğlunu savaşta kaybeden bir ailenin , 4. oğlu olan Er Ryan'ın savaştan ölmeden kurtarılması ve ailesine gönderilmesini konu alıyor.Abd devletinin bu konuyu haber alması üzerine Er Ryan'ı kurtarmak için özel bir askeri ekip gönderir . Askeri ekibin başından geçen mücadeleleri ve Er Ryan'ın savaşta diğer arkadaşlarını yanlız bırakmamak için savaşa devam etmek istemesini konu alan muhteşem bir filmdir.

Inception - Başlangıç

İnception

Filmin başrolünde Leonardo Di Caprio Dom Cobb karakterini oynamaktadır.Dom Cobb uzmanlık alanı insan beyninin derinliklerine girerek değerli bilgileri çalmayı amaçlayan bir hırsızdır.Bu konudaki yeteneği nedeniyle suç dünyasında aranan biridir ve yaptığı işlerden dolayıda kaçak biri konumuna düşmüştür.Dom Cobb'a bu sorunlardan kurtulabileceği bir seçenek sunulur fakat bunun karşılığında istenen fikir çalmak değil onun yerine birinin bilinçaltına fikir yerleştirmektir.

The Prestige - Prestij

Prestij

Film temel olarak 2 yetenekli sihirbazın birbirlerini alt etmeye çalışmalarını konu alıyor.Yakın dost olan Robert(Hugh Jackman) ve Alfred (Cristian Bale) yakın arkadaşlardır.Büyük bir gösteri yaparlarken yaşanılan kaza sonrası iki dost düşman birbirlerine karşı nefret beslemeye başlarlar.İlerleyen yıllarda ikiside çok ünlü sihirbaz olurlar fakat birbirlerinin gösterilerini sabote etmeye başlarlar.En son Alfred'in çok başarılı bir gösteri yapması ve Robert'ın bu hileyi çözmeye çalışması olayları daha karmaşık hale getirir.

The Shawshank Redemption - Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli

Andy karısı ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan müebbet hapisle cezalandırılır fakat eşini ve eşinin sevgilisini öldüren kendisi değildir.Hapishanede ilk yıllarda tecavüz , işkence , darp olayları yaşar . Andy hayatındaki bütün umutsuzluklara rağmen hayata pozitif bakan iyimser biridir.

Arkadaşlarına film tavsiye etmek isteyenler buradaki listede yer alan 10 filmden herhangi bir birini gözü kapalı tavsiye edebilirsiniz . Son paylaştığım listelerden biri olan 2019 yılında vizyona giren yabancı filmler makalemede göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok