Header Ads

Christopher Nolan'ın En İyi Filmleri

Christopher Nolan'ın Yönettiği En İyi Filmleri

Christopher Nolan her hemen herkesin yakından duyduğu ve tanıdığı bir markadır diyebiliriz. Kesinlikle konu ve kurgularıyla tamamen akıl sınırlarımızın dışına çıkan Christopher Nolan filmleri bizleri etkileyen ve büyüsü altına alan sinema sektöründeki en önemli yapıtlardan olmaktadır. Filmlerinin birçoğunda hayal gücümüzün dışına çıkmayı başarabilmiş ve bunu da beyaz perdeye mükemmel şekilde yansıtmıştır. Kısaca Christopher Nolan bir efsane yönetmen olmayı başarmış çok yetenekli bir kişiliktir.
Katlamak, bükmek, parçalamak ve tabi ki unutulmaz akıl oyunları onu efsaneleştiren baş yapıtlardan olmaktadır. O bazen bir uzay bilimci olarak zamanı bükmeyi başarmıştır bazen de bir senarist rolünde kurgularının akışını parçalamıştır. Fakat Christopher Nolan filmlerinde genel olarak her daim; ya karakterlerin birbirleriyle oynadığı akıl oyunlarına ya da akıl oyunlarının karakterlerle oynadığı mükemmel kurgulara rastlamak mümkün olmaktadır. Şimdi sizlere En çok beğenilen Christopher Nolan filmlerinden bazılarını sunacağız.

İlginizi Çekerse En iyi Netflix Dizileri konusunuda izleyebilirsiniz.

1-) Akıl Defteri (Memento)

Memento
Christopher Nolan'ın yönettiği filmler arasında ters kurgusu ve türünün en iyisi kabul edilen 2000 yapımı filmimiz olan Akıl Defteri en beğenilenlerden olmaktadır. Filmimizin en akılda kalıcı ve adeta filmin özeti olan meşhur repliği ise; “Gerçeği istemiyorsun ve kendi gerçeğini uyduruyorsun” olmaktadır. Filmimizde seyirciler ters kurgu tekniği sayesinde yakın dönem hafıza kaybı yaşayan oyuncumuz Leonord karakteri ile adete bütünleşiyor. Bunun en büyük sebebi ise onun hatırlamadığı şeyleri bizde bilmediğimiz için hatırlayamıyor ve onunla aynı konumda oluyoruz.
Filmin en başından beri karısına tecavüz edilip öldürülmesinin ardından, kendisinin tek hedefi katili bulup onu öldürmek olmaktadır. Oysa ters kurgu tekniği ile izleyeceğiniz filmde olaylar ilerledikçe işin daha da başka boyutlara doğru gittiğini anlıyorsunuz. Aslında baş karakterimiz bu tür hedefleri birazda kendi sağlığı için yapmaktadır, fakat aşk ve intikam gibi duygular ise onu yapması için kamçılamaktadır. Christopher Nolan filmleri arasında en başarılı yapıtlardan olan filmimiz sizlere doyumsuz bir seyir keyfi sunmaktadır. Çok dikkatli izleyin belki ilk başlarda anlamakta epeyce zorlanabilirsiniz.
2-) Kara Şovalye (The Dark Knight)

The Dark Knight
2008 yapımı filmimizde Christopher Nolan, Batman üçlemesinin ikinci filmini beyaz perdeye yansıtmıştır. Kara şövalye kendi kahramanını büyüten anti kahramanın, her şeyden uzak bir mücadelenin, sorunsallığın ve egonun çok ince elenip sık dokunmuş bir beyaz perde uyarlamasıdır. Kurgusuyla ve oyuncuların performansıyla sizlere çok değişik bir yapıt ortaya konmuş olan filmimizi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.
3-) Prestij (The Prestige)

The Prestige
2006 yapımı filmimizde Christopher Priest’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yönetmenimiz akıl defterinden sonra çektiği bu filmle de adından söz ettirmeyi yine başarmıştır. Christopher Nolan'ın yönettiği filmler arasında en beğenilenlerden olan filmimizde insanların merak tutkusu filmin sonuna kadar başarıyla dinamik tutulmuştur. Filmimizin konusu ise sihir ve illüzyon üzerine kurulmuştur. İki rakip usta sihirbazın birbirlerini alt etme çabalarını izleyeceğiniz filmde adeta yerlerinize çivileneceksiniz.
4-) Başlangıç (İnception)

İnception
Kesinlikle soluksuz izleyeceğiniz filmde iç içe rüyalardan esinlenilmiştir. Filmimizde adeta senaryo ile mimari, nörobilim ile sinematografi iç içe geçmiştir. Aslında bu filmde gerçeklikle rüyayı karıştıracaksınız ve neyin gerçek neyin rüya olduğunu anlamakta gerçekten zorlanacaksınız. Rüya gerçek değil ama gerçek yaşantımızı da etkileyen en önemli edimsel bir unsur olmaktadır.
5-) Dunkirk 

Dunkirk

Ünlü yönetmen Christopher Nolan'ın son yönettiği film olan Dunkirk, 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyecek olaylardan olan Dunkerque Tahliyesi’ni konu edinmektedir. Filmimiz yüzbinlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin düşman birliklerince etraflarının sarılmasıyla başlamaktadır. Arkaları deniz tarafından kesilmiş olan askerler düşmanın saldırısına karşı çok çaresiz kalmış ve ne yapacaklarını bilememektedirler. Özellikle izlenmesi gereken filmleri arasında yer alan usta yönetmenin bu filmini vakit kaybetmeden izlemenizi tavsiye ederiz.

Hiç yorum yok