Header Ads

İnsan Psikolojisinin Derinliklerinde Dolaşmak İsteyenlere 3 Yabancı Dizi Önerisi

Psikoloji İçerikli Yabancı Dizi Tavsiyeleri

Diziler bize gerçek hayatın kesitlerini, insanların detaylı kişilik analizlerini, insan ilişkilerini detaylı olarak inceleme imkânı sunar. Dizilerde gerçekleşen olaylar gerçek hayatta yaşanmayacak olaylar değillerdir, gerçekleri ve bir gün olabilecekleri gösterirler. İnsan psikolojisini incelemeyi severlerin, insanların neyi neden yaptıklarını daha iyi anlamak isteyenlerin izlemekten büyük keyif alacağı 3 yabancı diziyi seçtik. Diziler insan psikolojisi üzerine kurulu olsa da dizilerin içinde ufak ufak gerilecek bazı yerlerde korkacak, bazı yerlerde güzel bir aşk hikâyesinin ortasında bulacaksınız kendinizi. İyi seyirler dileriz.Konu ilginizi çektiyse Blu Tv ' ede gözden kaçan diziler konumuzu inceleyebilirsiniz1-) The Alienist - IMDB 7.8

The Alienist

The Alienist henüz keşfedilmemiş değeri anlaşılamamış bir dizidir. 2018 yılında başlayan dizi 10 bölüm sürüyor. Bölümlerin uzunluğu ise yaklaşık 40-45 dakika aralığındadır. İnsan psikoloji derinliklerine, neden birine zarar veririz, bizi ne bu hale getirebilir gibi soruların sıkça sorulduğu ve gösterilmeye çalışıldığı değerli bir dizidir. Dizimiz 19. yy karanlık döneminde geçmektedir. O zamanlarda psikoloji bir bilim olarak görülmemekte, kanıtlanabilirliğine inanılmamaktadır. 19. yy da akıl hastalarının benliklerinden uzaklaştıkları için böyle oldukları ve onları inceleyen uzmanlara ise “ruh avcıları” denirdi. Hikâyemiz 1896 yılında New York’da geçiyor. Gece yarısı bir köprünün üzerinde bir çocuk cesedi bulunur, fakat bu sıradan bir ceset değil vahşice katledilmiş bir cesettir. Polisler çocuğun katilini bulamadan kasabada yeni cinayetler işlenmeye devam eder. Cinayetleri çözmeye katili bulmaya sadece polis değil ruh avcısı olan Dr. Laszlo Kreizler de dâhil olur. Lazslo gazeteci arkadaşı John ve polis departmanında çalışmaya başlayan ilk kadın polis olan Sara ile derin bir araştırmanın ve kovalamacanın içine düşer. Dizinin bu kadar başarılı olmasında seçilen karakterlerin önemi de yadsınamayacak kadar büyüktür. Dizi sizi ciddi anlamda çok geriyor ve her daim hikâyenin içinde kalmanızı sağlıyor. Diziyi seyrederken istemsiz bir şekilde insanların içinde katili tararken buluyorsunuz kendinizi. Eğer polisiye, psikoloji, gerilim dizilerinden hoşlanıyorsanız bu diziye bayılırsınız. Kaçırmayın deriz. Dizinin 1.sezonu yayımlanmış olup 2.sezon ile ilgili henüz bir açıklama yapılmamıştır.

Fragmanı


2-) Maniac - IMDB 7.9

Maniac afiş

Maniac, psikolojinin en derinliklerine insan beyninin içine yolculuk yapacağınız bir dizidir. Netflix’in son zamanlarda yapmış olduğu en iyi dizilerden bir tanesidir. Kuşkusuz Netflix iyi diziler yapıyor fakat Maniac ile daha da üst sıralara çıktığını ve kendini aştığını söylememiz yanlış olmayacaktır. Dizinin etkisini arttıran bir diğer faktör ise oyuncu seçimlerinin mükemmelliğidir. Başrolü Emma Stone ve Jonah Hill paylaşıyor. Ünlü bir ilaç şirketi denemekte olduğu yeni bir ilaç için deneye gönüllü aramaktadır. Denemekte oldukları ilaç o kadar riskli ve çığır açıcı bir ilaçtır ki deneye katılmaya karar verenlere yüklü bir miktarda para ödemesi yapılacaktır. Denemekte oldukları ilaç bütün terapileri rafa kaldıracak üç aşamada insanların psikolojisini düzeltecek yaşam kalitelerini yükseltme gücü bulanan bir ilaçtır. Bu riskli deney için denekler seçilir. Owen Milgram(Jonah Hill), Annie Landsberg(Emma Stone) ikisinin yolları bu deneyde kesişir. Dizide karakterlerin deneyden önceki hallerine de sıklıkla geri dönüşler yapılmaktadır. Deney insanların en yüzleşmekte güçlük çektikleri en korktuklarıyla aşamalı olarak onları yüzleştirmekte, onların bu olayı atlatmasına yardımcı olmaktadır. Fakat işler anlatıldığı kadar kolay çözülmeyecektir. İnsan psikolojisi çok derin ve ucu bucağı olmayan bir alandır, dizide bunu çok net olarak görebiliyorsunuz. Dizide aşk, gerilim, bilim kurgu her şey var. Konusu ilginizi çektiyse hiç zaman kaybetmeden başlayın. Maniac, mini dizi olarak tasarlanmıştı, bu sebeple sadece 10 bölümden oluşuyor.

Fragmanı İzle


3-) The Bates Motel - IMDB 8.2

Bates Motel Kapak

The Bates Motel de değeri pek bilinmeyen keşfedilmemiş diziler arasında yerini almaktadır. Hâlbuki izlenmesi gereken başyapıtlardan bir tanesidir. The Bates Motel bir psikopatın çocukluğunu tüm detaylarıyla göstermektedir. Alfred Hitcock’un Sapık filmini duymuşsunuzdur, dizi filmin uyarlaması desek yanlış söylemiş olmayız. Dizide çok fazla karakter ile karşılaşmayacaksınız, fakat karakter tasvirleri ve ayrıntıları o kadar derin işlenmiş ve gösterilmiş ki karakterlerin hepsini tek tek benimseyeceksiniz. Dizinin konusundan bahsedecek olursak bir anne ve oğlu yalnız yaşamaktadırlar. Yaşadıkları trajik bir kaza sonucu baba ölür, anne ve oğlu yeni bir kasabada yeni bir başlangıç yapmak üzere taşınırlar. Taşındıkları kasaba ufak, sevimli ama kendince ufak sırları barındıran bir kasabadır. Kasabada işler bekledikleri gitmez, her şey daha da kötü olur. Norman Bates( Freddie Highmore) ve Norma Bates( Vera Farmiga) için olaylar kontrol edebileceklerinin ötesine gider. Dizi 5 sezon kadar sürmektedir. Dizinin 5. Sezonuna sürpriz bir isim Rihanna konuk olmaktadır. İnsan psikolojisi ile ilgili detaylı ayrıntılar ölüm, sapıklık, şiddet gibi unsurları derin olarak işleyen bir dizidir. Anne ve oğlun ne kadar yakın olabileceğine hatta sapıklık derecesine gitmesini de adım adım göreceksiniz. İzlemeden önce uyarmadan geçmeyelim dizide oldukça rahatsız edici sahnelere de şahit olacaksınız. Dizide sıkça gerilim yaşayacak korkacaksınız, eğer dizinin konusu dizi kendine çekmeyi başardıysa hemen başlamanızı öneririz. Psikoloji ile yakından ilgilenenlerin kaçırmaması gereken değerli yabancı dizilerden bir tanesidir.

Fragman

3 yorum:

  1. İnsan psikolojisinin derinliklerinde kaybolmayı düşünenler için harika diziler :)

    YanıtlaSil
  2. Öneriler başarılı

    YanıtlaSil