Header Ads

Rolleri için Büyük Fedakarlık Yapan 10 Film Oyuncusu

Film
Başarının en büyük sırrı çok çalışmak. Ancak bazen insanın kendinden fedakarlık yapması başarıya giden yolu kolaylaştırır. Bu yüzden insan başarıya giden yolda kendisinden ödün vermesi gerekebilir. Bu fedakarlık gidilen yolda çevresi tarafından takdir edilir. Buna en güzel örnekte ‘’oyuncu’’lardır. ‘’Oyuncu’’ların kendilerine rol gereği yaptığı değişiklikler ve fedakarlıklar. Biz izleyici olarak beğeni ve takdirle karşılanır. Şimdi gelelim rolleri için büyük fedakarlık yapan 10 ünlü oyunculara.

Eğer konu ilginizi çektiyse En iyi 5 Yönetmen konusunuda inceleyebilirsiniz.

Sylvester Stallone – RockySylvester Stallone – Rocky
Aksiyon ‘’film’’lerinin başarılı ismi Sylyester Stallone, girdiği her karakteri efsaneleştiren bir ‘’oyuncu’’dur. Çocukluğu maddi yönden zorluklarla geçen Stallone, Muhammed Ali­ – Chuck Wepner boks maçı sonrası hayatını bambaşka yola sürükledi.  Bu yolda ‘’Rocky film’’inin senaryosunu 20 saatlik kısa bir zaman diliminde yazmayı başardı. Üstelik çok beğenilen bu senaryoya kısa süre içerisinde yoğun teklif aldı. Ancak film yıldızı olmak isteyen Stallone bu yüksek paraları ve teklifleri reddetti. Daha sonra istediğine ulaşan Stallone, ‘’Rocky film’’inin başrol ‘’oyuncu’’su oldu. Böylece Rocky serüveni başladı. 

Jim Carrey – Man on the MoonJim Carrey – Man on the Moon
Holywood’un kuşkusuz en hareketli ismi Jim Cerrey, çoğunlukla komedi ‘’film’’lerinde gördüğümüz çılgın ve enerjik bir karakterdir. Truman Show gibi ‘’film’’lerde de rol alması ona duyulan hayranlığı şüphesiz artırdı. Milos Forman’ın yönettiği ‘’Man on the Moon filmi’’n de bu tarzda rol aldığı bir filmdir. Carrey, bu ‘’film’’deki rolüne hazırlanırken ailesinden ve arkadaşlarından uzak kalmakla birlikte kendi adından bile vazgeçti. Filmde profesyonel bir güreşçi olan Andy Kaufman’ın hayatını canlandıran Carrey, çevresinden bir süreliğine kendisine Andy demelerini istedi. Bu fedakarlığı ile film pek başarılı olamasa da filmdeki rolüyle Carrey, Altın Küre almayı başardı.  

Christian Bale – The MachinistChristian Bale – The Machinist
Kariyeri boyunca hep dış görünüşü ile yaptığı fedakarlıklar beğeni ve takdirle karşılandı. Rol icabı bazen çok şişman bazen de çok zayıf karakterlere büründü. Özellikle de rol aldığı ‘’The Machinist film’’inde uykusuz bir adam olan Trevor Reznik karakterine bürünürken oldukça zorlandı. Bale bu karakterlere bürünürken doktorları ünlü aktörü sağlığı açısından uyarıyordu. Sonrasında The Machinist filminde rol icabı bir deri bir kemik kalan Bale, doktorlar tarafından sert bir dille uyarıldı. Bale’nin bu fedakarlığı filmseverlerin takdirini aldı ve film kısa sürede gişe rekoru kırdı. O sırada Christian Bale Batman olmak için çoktan kilo almaya başlamıştı.


Jack Nicholson – One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Jack Nicholson
One Flew Over the Cuckoo’s Nest filmi Ken Kesey’in romanından uyarlanmıştır. Bu film gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösterilmektedir. Ünlü aktör Jack Nicholson’un filmdeki usta ‘’oyuncu’’luğu büyük ilgi görmüştür. Bu film’in en ilgi çekici kısmı da filmin çekildiği Oregon Eyalet Psikiyatri Hastanesi’ndeki bazı hastalar ve personellerin yer almasıdır. Filmdeki Dr. John Spiyey karakteri, hastanede gerçek eğitim müfettişi olan Dr. Dean Brooks tarafından canlandırıldı. Film ekibi çoğunlukla bu hastanede kalıyor ve hastalarla iletişime geçiyorlardı. Filmin yönetmeni Milos Forman, filmin daha gerçekçi ve daha ilgi çekici olması için doğaçlama terapiler düzenliyordu. Filmin kadrosunda yer alan Danny De Vito, kendine hayali bir arkadaş edinmişti. Daha sonrada bundan endişe duydu. Film setlerinde bulunan bir diğer isim ise Sydney Lassick, zihnen bunalıma girdi ve setten ayrılmak zorunda kaldı. Böylelikle oyuncuların rol için yaptığı fedakarlıklar filmin kalitesini artırıp tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilmesini sağladı.

Andy Brody – The Pianist

Andy Brody – The Pianist

‘’The pianist film’’inin yönetmeni olan Roman Polonski, Varşova gettosundan kurtulmaya çalışan Yahudi bir piyanisti canlandırması için Brody’nin azmine güvendi. Brody buna karşılık rol için sıkı bir diyet ile 14 kilo kaybetti. Günde 4 saat yaptığı piyano çalma dersleri ile azmini kanıtlamış oldu.  Bunların hepsinin ani gelişmesi Brody’de huysuzluğa yol açtı. Üstüne kendisini yakın çevresinden soyutladı ve evini, arabasını sattı. Yakın çevresiyle olan bütün aktiviteleri de kısa sürede bıraktı. Bu fedakarlıklar ona olumsuz değil aksine rolüne daha iyi adapte olmasını sağladı. Ve bu fedakarlıkları sayesinde hem filmhem de ‘’oyuncu’’luğu ödülden ödüle koştu.

Robert de Niro – Cape Fear

Robert de Niro – Cape Fear
Suç filmleriyle ön plana çıkan ünlü oyuncu Robert de Niro, çok kez unutulmaz rollerde görmeye alıştığımız bir ‘’oyuncu’’dur. Kendinden yaptığı fedakarlıklarıyla hafızalarda yer edinmeyi başarmıştır. Örneğin Cape Fear filmi için Max Cady karakteri çılgın ve oldukça şiddet yanlısı bir karakterdi. Bu karakter için Niro, vücuduna bitkisel dövmeler yapmasının yanı sıra dişlerinin kötü görünmesi içinde 5000 dolar harcadı. Film çekimleri bittiğinde de dişlerinin düzelmesi için 20000 dolar daha harcama yapmıştır. Filmde oldukça başarılı bir performans gösteren Niro bu performansıyla iki dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

Joaquin Phoenix – I’m Still Here

Joaquin Phoenix
Kısa bir dönem yaptığı tuhaf hareketleriyle hafızada yer edinen Joaquin Phoenix, bir Talk Show programında garip dış görünüşüyle, oyunculuğu bırakıp rapçi olmaya karar verdiğini açıklamıştı. Sonrasında gerçekten rap dünyasına atılan Phoenix, kısa süre içerisinde kötü alışkanlıklar edindi. Sonrasında bunların hepsinin sadece bir rolden ibaret olduğunu öğrenen izleyiciler adeta şok geçirmişlerdir. Yer aldığı projede ünlülerin yaşamındaki olumsuz eğilimlerini inceleyen bir belgeseldi. I’m Still Here belgeseli için oldukça garip hareketler sergileyen Phoenix, yine de kalıcı bir hasara uğramadan başarılı bir şekilde görevini tamamladı. Ancak proje Phoenix kadar başarılı değildi.  

Daniel Day-Lewis – Tüm Filmleri

Daniel Day-Lewis
Daniel Day Lewis belki de listedeki en şaşırtıcı ‘’oyuncu’’dur. 1996 yılından itibaren sadece 7 filmde rol alan aktör çok seçici olduğunu bizlere kanıtlıyor. Rol aldığı her filmde kendinden yaptığı fedakarlıklar gerçekten takdire değer. Verdiği nadir röportajlar ve fazla kameralarda gözükmeyen Lewis, gizemli hareketleriyle dikkat çeken bir aktördür. Bunlara rağmen filmlerdeki rollerini kendi hayatına uyarlayan Lewis, 1989 yapımı My Left Foot filmi için çekim boyunca zamanını tekerlekli sandalyede geçirmiştir. Tekerlekli sandalyede geçirdiği süre zarfı boyunca iki kaburgası zarar gören Lewis, Bu filmden sonra aldığı Oscar ödülü onun bu fedakarlığını taçlandırmıştır. My Left Foot filmi sonrası ‘’The Last of the Mohicans filmi’’nin çekimlerinde ise bu sefer ömrünün 6 ayını vahşi bir doğada geçirdi. Bir diğer filminde de soğuk havada ceket giymeyerek vücudunu sertleştirmek istedi. Ama bu kez şans Lewis’ in yanında değildi. Zatürreye yakalanan ünlü oyuncu zor zamanlar geçirdi. Verdiği röportajda ise aldığım Oscar ödülleribuna değerdi karşılığını vermişti.  

Marlon Brando – The Men

Marlon Brando - The Man
Marlon Brando’da canlandırdığı karaktere uyum sağlamak için sert ve zor yöntemler denemiştir. ‘’The Men filmi’’nde aldığı rolü benimseyen Brando, bir ayını Gazi İşleri Hastanesi’nde geçirmiştir. Canlandırdığı karakter ise mental ve fiziksel açıdan çöküşte olan İkinci Dünya Savaşı’ndaki bir grup askerden bir tanesiydi. Hastanede yarı felçli bir şekilde tekerlekli sandalye de bir ayını geçirdi. İşin ilginç kısmı hastanede kimsenin Brando’ nun rol icabı olduğunu bilmiyordu. Bir süre sonra doktorlara rol gereği burada olduğunu söyleyince doktorlar şaşırsa da ona saygı duyuyorlardı. Bir gece doktorlarla bara içmeye gittiklerinde de Brando gene tekerlekli sandalyesindeydi. Ve bir kadın yanına yaklaşıp tanrıya inanıyor ve güveniyorsan bir gün yürüyebileceğini söylemesinin ardından Brando yavaşça ayağa kalkıp yürümeye başladı. Herkes Brando’yu ayakta alkışlamaya başladı. Ve bunun üstüne Brando ‘’film’’den sonra o anı unutamadığını ve role girmem için bana çok yardımcı olduklarını dile getirdi.

Heath Ledger – The Dark Knight

Joker - Dark Night
The Dark Knight filmi Heath Ledger’in canlandırdığı efsane Joker karakteriyle büyük ilgi gördü. Ledger, bu psikopat Joker rolüne girmek için uzun ve zorlu bir hazırlık süreci vardır. Bu süreçte Ledger, kendisini yakınlarından soyutlayarak bir ay odadan çıkmadı. Joker gibi psikopat biri haline gelmeye çabaladı. Günlüğüne tuttuğu Joker tarzı sözler onun bu karakterini efsaneleştiren büyük bir faktör oldu. Onun bu durumundan rahatsız olan film ekibi bir süre sonra endişe duymaya başladı. Film çekimleri bittikten kısa bir zaman sonra hayatını kaybeden Ledger, Hollywood dünyasında şok etkisi yarattı. Ölümü hakkında sayısızca teori ortaya atıldı. Tabi en iddialı teori ise onun bu role hazırlanırken kullandığı ilaçlardı. Hollywood’un Joker efsanesi olan Ledger, hakkındaki söylentilerin ne kadarı doğru olduğu bilinemez.   

2 yorum:

  1. özellikle Heath Ledger ve Sylvester Stallone rambonun hayatımda çok iyi yeri vardır filmlerini hayranlıkla izledim çok iyi ve izlenmesi zevk veren oyunculardır rolleri gereği fedakarlık yapmışlar büyük oyunculardan beklenen bir hareket zaten teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. yorumun için teşekkürler .Heath ledger'i bende çok severim keşke daha uzun yıllar izleyebilseydik ama erken yaşta kaybetmek üzücü oldu.

      Sil