Header Ads

Olanlar Oldu Konusu ve Oyuncuları

Olanlar Oldu Konusu ve Oyuncuları


Olanlar Oldu Afiş

Merhaba sevgili dostlar. Benim de çok severek ilgiyle takip edip güldüğüm Ata Demirer yapımı bir film var. Ben de uzun zamandır bekleyip bugün izleyebildiğim film hakkındaki  görüşlerimi  ve kısaca konusunu sizinle paylaşacağım. Ata Demirer hem yazıp hem de iki karakteri birden canlandırdığı bu filmini Sığacık’ta yani Ata Demirer’in hemen her filminden alışık olduğumuz gibi bol mavili, küçük şirin bir kıyı kasabası ortamında hayat veriyor. Hikâyenin geçtiği yer kadar karakterleri de oldukça renkli ve bu filme de cuk oturmuş! diyebileceğimiz cinsten!


Filmde genel olarak ne mi var? Aşk fazlaca meşk,şu günlerde çoğumuzun fazlaca özlediği yaz sıcakları, güneş, deniz var…daha da önemlisi huzur var. Beklemek var özlem var. Hepsinin eğlenceli yönleri var. Hepsinden önemlisi gerçekler var. Hikâyeyi güzelim Ege'mizin kasabalarının herhangi birinde rahatça görebilirsiniz veya geçen karakterlerin benzerleri çokça yaşıyor oralarda…
Filmde ayrıca doğadan uzaklaştığımız, deniz gibi bir güzelliğe suya nerdeyse düşman edildiğimiz gibi acımasız günümüz gerçekleri aralarda ve tam yerinde vurgulanıyor.


Başrollerinde Ata Demirer, Tüvana Türkay isimlerinin olduğu filmde Zafer’in annesi Döndü hanım yaşı geçmekte olan oğlunun kasabanın güzeli Mehtap’tan ayrılmış ve hala bekar olmasını kendine dert etmiştir. Bu gidişe yön vermek için birçok yol dener. Fakat kaderin cilvesi bu ya! Zafer aşığı olduğu denizde bulur yine hayatının bir başka aşkını. Yaptığı mavi turda ünlü bir oyuncu olan Aslı’yla tanışır. İkili arasındaki aşk gittikçe büyürken Döndü Hanım ideal gelin olarak pek görmemektedir bizim Aslı’yı. Bunların üzerine Aslı’nın eski, sevgilisi de tatile dahil olunca işler iyice karışır.
Zafer
Zafer denize aşık bir Egeli. Henüz yeni ayrıldığı sevgilisi Mehtap'ın yasını tutarken hayatının aşkını yine büyük aşkı denizde,mavi tura çıktığında, bulmuştur. Film boyunca aşk,komedi,hüzün ve özlem gibi birçok duyguyu aynı anda yaşatıp yaşatan çokça gelgitleri olan bir karakter.
Aslı
Aslı ünlü bir oyuncudur.Şehir hayatından,gürültüden ve kalabalıktan sıkılmış günümüz insanını çok iyi anlatır .Doğayı ve Anadolu insanını özlemiştir .Geldiği tatilde mavi turda tanıştığı Zafer kaptana gönlünü kaptırır .Fakat Zafer'in annesi Döndü Hanım için  pek de ideal bir gelin değildir. Hikaye boyunca yaşadıkları,verdiği mücadele görmeye değer.
Döndü
Döndü Hanım Zafer'in annesidir.Zafer'in geçmiş yaşı ayrıldığı sevgilisi ve heniz evlenmemiş olması dert olmuştur bizim Döndü annenin içine.Bir yandan oğlunun gönlün hala eski sevgilisi Mehtap'ta olduğunu düşünerek onların arasını tekrar yapmaya çalışır.Bir yandan da oğlunun ünlü oyuncu Aslı'yla yelken açtığı yeni aşka ümitsiz gözlerle bakmaktadır.
Mehtap
Filmin önemli karakterlerinden Zafer'in eski henüz ayrıldığı sevgilisi.İbrahim Bey'in gözünü üzerinden ayırmadığı kızı.Aslı'nın bir anlamda tersi bir karakteres sahip.Kasaba hayatından bıkmış şehre gitmek isteyen film boyu da verdiği bu mücadelenin ve sonucunun anlatıldığı eğlenceli karakter.
İbrahim
Döndü Hanıma bayağı bir süredir yanık olan İbrahim Bey var bir de, kendisi Mehtap’ın babası. Hikâyenin ortasında da Döndü ’ye duyduğu aşkın büyüklüğüne yüzde tebessüm bırakan bir ifadeyle şahit olabilirsiniz
Fahriye
Döndü annemizin sağ kolu,oğlunun aşk işlerinden sahibi oldukarı pansiyonun düzeni ve temizliğine kadar her olayda görüyoruz kendisini.
Ser
Ata Demirer’in bildiğimiz samimiyet dolu komedilerini seviyorsanız çok sevebileceğiniz bu filmde de bol bol şive, kahkaha, komedi, aşk ,güneş ve sıcak var! Özlediğimiz beyaz evler var.
Sıcacık bu filmde tam da yerinde söylenen ‘aşksız geçen günlerimi ömürden saymıyoruuummm!’ repliğiyle araya giren sarhoş ağabeyimizi de es geçmemek gerek, çoğumuzun rastladığı İbrahim, Kasım ,Ahmet, Ferhat ağabeylerden. Hani pek ciddiye alınmayan ama bazı yerlerde ettiği iki çift kelimeyle bizleri kendisine hayran bırakan tiplerden…Anladınız siz.
Kısacası hem güldürüp hem de hayatımızdaki ciddi bir soruna oldukça güzel bir üslupla  dikkat çeken filmi ben bi hayli sevdim değerli dostlarım. Bugünlerde gülmek hepimize Sizlere de öneriyorum.

2 yorum:

  1. Filmi sinemada izlemiştin çok büyük beklentiler içerisinde olmazsanız fena sayılmaz

    YanıtlaSil