Header Ads

Filmin Yapımında Yönetmenin Rolü Nedir?

Filmlerde Yönetmenin Rolü Nedir?

Yönetmenin Rolü

Kamera Arkası


 Beğeni alan diziler, filmler veya reklamların arka planlarında neler olduğu hep merak edilen bir konu olmuştur. Ekiplerin kimlerden oluştuğu veya görevlerinin ne olduğu kimse tarafından pek bilinmemektedir. Ancak yoğun tempolarla yapılan çalışmalar ve başarılı sonuçları gösteriyor ki kamera arkasında olan her şey film / dizi / reklam sistemi sanıldığı kadar basit değil, aksine sıkı, disiplinli ve özverili çalışmayı gerektiren bir yapıdır.

 Kısaca film ekibi; prodüksiyon, reji ekibi, ses ekibi, görüntü ekibi ve ışık ekibinden oluşmaktadır. Bu ekiplerin ve oyuncuların koordineli çalışmasını sağlayan, kararlar almakla yükümlü, ekiplerin beyni olmakla yükümlü olan ise yönetmendir.
Yönetmen Kimdir?  Yönetmen, sahnenin olması istenilen şekilde dekor edilmesini sağlayan, senaryoya ve çekimlere müdahale edip aksaklıkları düzelten, yaratıcı zekâsını en şekilde sergileyen, karakterlere uygun oyuncuları titizlikle seçen bir sanatçıdır. Herkese göre farklı tanımlar alsa da kısaca yönetmen bir ekibin olmazsa olmazı, beynidir. Her ne kadar yönetmenlerin bu özelliklere sahip olduğunu düşünsek de bazı zamanlar bu tanımlamaların hepsini çürütecek yönetmenlerle de karşılaşılabilir. Sürekli monitörün başında, etrafa emirler veren, yaratıcı fikirleri olmayan ve filmlerine de bu özelliklerini yansıtmış nice yönetmenler vardır.

 İstenen başarıyı yakalamak için çekimlerin tekrar edilmesine, oyuncuların seçilmesine, çekimlerin nerede ve nasıl yapılacağına karar verir. Senaryoyu kontrol eder, filmin / dizinin/ reklamın akışının nasıl olduğunu kontrol eder. Teknik işleri yani, kameraların açısını, ışığın nasıl olması gerektiği hakkında müdahalelerde bulunur. Gerektiği yerde senaryonun yazılmasında da yardımcı olur. Kimi zaman yönetmenler, yapımcı rolünü de üstlenmektedir.

 Bir filmin, dizinin veya reklamın başarılı olması sadece başarılı bir senaryo ile oyuncularla sağlanmaz. Tüm ekibin çalışması ve istenen başarının sağlanması için birlik olunmalıdır. Tüm bu koordineli çalışmaları sağlayan da yönetmendir.

Eğer konu ilginizi çektiyse En İyi 5 Yönetmen konusunu veya Filmin Konusu Nasıl Anlaşılır makalelerinide inceleyebilirsiniz.

2 yorum:

  1. Teşekkürler değerli bilgiler için .Film için yönetmen herşeydir.Bir film yönetmenin hayalgücü kadar var olur .Film kapaklarına dikkat eden varsa bu şu yönetmenin filmidir diye belirtir.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. asıl ben teşekkür ederim . yönetmen konusunda güzel bir konuya değinmişsiniz.

      Sil