Header Ads

Filmin Konusu Nasıl Anlaşılır

Filmin Konusunu Nasıl Anlarım

Filmin Konusu Nasıl Anlaşılır


Günümüz insanları yoğun iş temposu yüzünden çok fazla boş zaman bulamasa bile rahatlamak ve dinlenme amacı ile film izlemeyi tercih eder. Hem herkesin evinde kolayca televizyon ve bilgisayar bulunması hem de filmlere ulaşmanın kolay olması bu tercihi olumlu kılmaktadır.


Konu Seçimi Film izlemek için ilk ve en önemli başlangıç noktası konunun size hitap etmesidir. Yorucu bir günün ardından sakin ve romantik bir film ya da canınızın sıkkın olduğu bir gün eğlenceli komedi tarzı film izlemek isteyebilirsiniz. Bir filmin açıklamasında yer alan konu başlıkları ve kategoriler bu konuda size yardımcı olabilir. Ayrıca bununla yetinmek istemezseniz filminizin ilk beş dakikasını izleyip karar verebilirsiniz.


Yönetmen Ve Oyuncu Tercihlerinin Önemi Eğer izlediğiniz kısımda sizi tatmin etmeyen bir hava varsa yine de çok çabuk karar vermek yerine filmi biraz daha ilerletebilir ve filminizin devamına dair ipuçları yakalayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise yönetmen ve yapımcı isimlerinin araştırılması olabilir. O filmin yönetmeni bundan önceki işlerinde hangi tarzları ele almış ve hangi konuları işlemiş bunları ufak bir araştırma sonucu öğrenebilirsiniz. Böylece bu insanların hangi konuda film yapmaya daha yatkın olduğunu bulabilir ve seçtiğiniz filmin sizin için uygun olup olmadığını bir daha değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde oyuncu seçimleri ve kullanılan tekniklerde filmle ilgili büyük ipuçları içerebilir. Bu ipuçlarını takip etmek film severler için oldukça faydalı olabilir.

 Sonuç olarak eğer yeterli bir araştırma ya da filmle ilgili ufak ipuçları yakalarsanız bu o filmin sizin ruh halinize veya zevklerinize ne kadar hitap ettiğini öğrenebilirsiniz. Her insan kendi ilgi alanında bir film izlemek ister ve konu seçiminin zorluğu yüzünden belki de film izleme isteğini bir kenara bırakır. Doğru olan pes etmeden kendi kriterleriniz de ve konusu ilgi çekici filmler aramaktan vazgeçmemektir.

Konuyla yakından alakalı Filmin Yapımında Yönetmenin Rolü Nedir? ve En İyi 5 Yönetmen makalelerinede göz gezdirebilirsiniz

3 yorum:

  1. izledigim En güzel filmlerden biriydi
    Peş peşe 2 kez izledim konusu süper emeğine yüreğine sağlık admin

    YanıtlaSil
  2. Film izlemeden önce filmin konusuyla ilgili yeterli bilgi var mı ona bakarım. Bu sitede bunun karşılığını buldugumu içtenlikle söyleyebilirim. Teşekkürler admin emeğine sağlık

    YanıtlaSil