Header Ads

En İyi 5 Yönetmen

En İyi Yönetmenler

En İyi Yönetmenler


Dünya genelinde yönetmenlik alanında ünlenmiş insanlar kişileri yaklaşık iki saatlik bir süre boyunca gerçek dünyadan koparmış kendi dünyalarında yaşadıkları duyguların hissedilmesini sağlamışlardır. Geçmişten bugüne zaman zaman gerilim dolu anlar yaşanmasına, ağlama krizlerine girilmesine veya kahkahalar atılmasına sebep olan gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden en başarılı olanları;

 

Alfred Hitchcock

1899 yılında Londra’da doğan Hitchcock gerilimin üstadı olarak ün yapmıştır. İlk filmi “Vertigo” ile ismi duyulmuş olan Hitchcock, ikinci filmi “Notorious” ile gerilimin dozunu arttırmıştır. Üçüncü filmi olan “Psycho” ile gerilim dalındaki ustalığını bütün dünyaya duyurmuştur.


Martin Scorsese

1942 yılında New York’ta dünyaya gelen Martin Scorsese; yetmişli yıllarda yönetmenlik alanında sinemanın babası olarak tanınmıştır. En bilinen filmleri; Goodfellas, The Departed, Silence, Shutter Island ve Taxi Driver’dır.


Steven Spielberg

 Steven Spielberg 1946 yılında doğmuş çok başarılı bir yapımcı ve yönetmendir. Herkesin çok sevdiği ve serilerin heyecanla izlediği Jurassic Park ve Jaws filmleri ile ünlenmiştir. Spielberg’ in diğer popüler birkaç filmi ise; Schindler’s List, Saving Private Ryan ve Raiders of the Lost Ark'dır.Christopher Nolan

 Christopher Nolan 1970 yılında doğmuş İngiliz bir yönetmen ve yapımcıdır. Çizgi filmleri hayranlıkla izlenen Batman’ in sevilmesini sağlayan yönetmen olarak anılır. Kısa zamanda ünlenmiş ve geniş bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Yönetmenliğini yaptığı popüler filmlerinden bazıları ise; The Dark Knight, Inception ve Interstellar'dır.


Francis Ford Coppola

 Francis Ford Coppola İtalyan asıllı Amerikalı yazar, yapımcı ve yönetmendir. Bilindiği gibi The God Father filmleriyle harikalar yaratmıştır. Bunun yanı sıra restoran işletmeciliği ve şarap üreticiliği yapan Coppola’nın kendi ismini verdiği şarapları vardır. Yönetmenliğini yaptığı popüler filmler; The God Father, Apocalypse Now ve The Conversation’dır.

Konuyla Bağlantılı Filmin Yapımında Yönetmenin Rolü Nedir? konumada göz atabilirsiniz.

3 yorum:

 1. Hepide birbirinden kaliteli yönetmenler fakat benim için Christopher Nolan’ınyeri ayrı bence son yılların en özgün ve en kaliteli film yapan yönetmeni olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkürler bende son yıllarda en iyi çıkış yapan yönetmen olduğunu düşünüyorum fakat bence Alfred Hitchcock varken diğerleri ancak saygı duruşuna geçer :)

   Sil
 2. Benimde filmlerini beğenerek izlediğim en iyi yönetmenler . Listeyi çok beğendim.

  YanıtlaSil