Header Ads

En İyi 5 İspanyol Filmi

En İyi İspanyol Filmleri


Günümüzde artık insanların büyük bir kısmı klasik tarzdaki Amerikan filmlerini izlemek yerine çok daha farklı konuları izlemeyi tercih ediyorlar. Bu tercihleri sonrasında ise karşılarına birçok farklı ülkeden filmler çıkabiliyor. İspanyol sineması ise son dönemlerde ortaya koymuş olduğu birbirinden farklı filmler ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. İzleyicilere de bu güzel filmleri inceleyip aralarından seçim yapmak kalıyor.

2018 yılında çıkmış en iyi netflix dizileri konusunu incelemek isterseniz bağlantıya tıklayın.


1 . El Cuerpo  - Ceset

el cuerpo


İspanyol sinemasının son dönemlerdeki en başarılı yapımlarından bir tanesi olarak ön plana çıkmış olan El Cuerpo, filmin başında itibaren düşmeyen temposu ve beklenmeyen sonu ile seyirciyi beyazperde de kilitlemeyi başarıyor. İzleyici ile oyun oynaya yapısı ve ters köşeye yatırmaktan geri durmayan senaryosu ile filmin her anı izleyicilere unutulmaz anlar yaşatmayı başarıyor. Filmde Mayka Villaverde oldukça zeki ve hırslı bir kadın olarak ön plana çıkmakta. Genç kocası Alex’e karşı tam bir aslan terbiyecisi olsa da bu durum kocasının Carla isimli sevgilisi olmasını engellemiyor. Bu ikilinin yaşamlarını istedikleri şekilde sürdürebilmesi adına tek yol ise Mayka’nın ölmesi.

Mayka’dan kurtulabilmenin tek yolu onu öldürmek olsa da dikkatli olunması gerekmektedir. Alex bir kimyager olduğu için kalp krizine neden olacak ve sonrasında otopside hiçbir şekilde iz kalmayacak ola bir zehir ile karısını öldürüyor. Alex ve Carla kaçma planlarını yaparken ve Mayka morgda yatarken cesedi gecenin bir yarısı aniden ortadan kaybolmuştur. Sonrasında ise cinayet masası dedektifi olan Jaime Alex’i morg binasına çağırıyor ve El Cuerpo heyecanı başlıyor. Puzzle parçaları öylesine zeki bir şekilde kurgulamış ki dikkatli olan seyirciler her b,r ayrıntıyı anlamış olsalar da finalde onları tam anlamıyla ters köşeye yatıracak olan gelişmeler kendini göstermiş olacak. Öyle ki film ile alakalı bütün senaryolar son 10 dakikada çökecek ve yerini sürprizlere bırakacak.
2. The İnvisible Guest - Contratiempo - Gizli Tanık

The İnvisible Guest

Adrian Doria oldukça varlıklı bir iş adamıdır. Asya pazarı ile yapmış olduğu ticari anlaşmaların yanı sıra sahip olduğu ileri teknoloji şirketi ile beraber “Yılın Adamı” olarak adlandırılmış olan bir kişidir. Günleri sıradan bir şekilde geçerken gittikleri dağ otelinde yanında fotoğrafçı olan sevgilisi Laura Vidal’ın cesedi var iken polis tarafından tutuklanmıştır. Bu aşamada kendine oldukça güvenli bir savunma mekanizması oluşturması adına kendi avukatı olan Felix Leiva tarafından tavsiye edilmiş olan; adli bildirimler ve tanık hazırlama konusunda deneyimli olan avukat Virginia Goodman ile tanışacaktır. Tanışmaları sonrasında Adrian yeni avukatına cinayet ve sevgilisi Laura ile arasında yer almış olan ilişki hakkında ayrıntılı olarak konuşmuştur. Ve böylece The İnvisible Guest başlamış olur.

Onların ikisi de sonucunda Daniel Garrido isminde bir adamın ölmüş olduğu bir trafik kazasında yer almışlardır. Adrian avukatına Laura’nın onu Daniel’in ölümü sebebi ile hapse girmekten kaçmak adına nasıl yönlendirildiğinden de söz ettirmiş olacaklardır. Bu aşamada Felix ise olayların seyrini etkili şekilde değiştirmek adına delilleri araştırmaya devam etmektedir. Bu aşamada Virginia ve Adrian olaylar hakkında ayrıntılı olarak konuşmaya devam ederler. Ancak Virginia Adrian’ın ifadesinden ikna olmamıştır ve hikayedeki karanlık noktaları açığa çıkartmak adına zorlamaya başlayacaktır. Ve öğrenmiş olduğu bilgiler ışığında The İnvisible Guest içerisinde gerçek ve yalanlar oldukça kolay bir şekilde değişmiş olacaktır.
3. Open Your Eyes - Abre Los Ajos - Aç Gözlerini

Open Your Eyes

Alejando Amenabar yönetmenliğinde çekilmiş olan bu filmde izleyiciler Cesar’ın hikayesini izleme imkanına erişmiş olacaklar. Gerçek ile rüyanın birbirine karıştığı bu hikayede yer almakta olan psikolojik gerilim insanları her an ekranlara bağlamayı başarmış oluyor. Film genel olarak güzellik kavramını oldukça farklı bir şekilde insanlara sunmakta. Cesar filmin ilk sahnesinde suratındaki ifadesiz maskesi ile akıl hastanesinde neden orada olduğunu anlayamadan dururken görülür. Eski sevgilisinin sebep olduğu trafik kazasından ötürü Cesar’ın yüzü tanınmaz bir haldedir ve o dönemde iyileşmesini sağlayacak bir ameliyat yöntemi olmadığı için Open Your Eyes filminde karakterimiz bu maskeyi takmak zorundadır.

En yakın arkadaşı Pelayo ile insani bir ilişkisi olmasa da onun Cesar’ın hoşlanmış olduğu kız Sofia’ya aşık olması ile hayatı tepetaklak olacaktır. Bu esnada en yakın dostunun güvenini boşa çıkartmasının yanı sıra bütün güzelliğini kaybettirecek bir kaza ile karşı karşıya kalmış olacaktır.

Ayrıca filmin holywood versiyonuda bulunmaktadır .Tom Cruise'un ve Penelope Cruz'un başrollerinde oynadığı film Vanilla Sky ismiyle çekilmiştir.
4. La Cara Oculta - The Hidden Face - Karanlık Taraf

La Cara Oculta

Adrian oldukça yetenekli bir orkestra şefidir ve sevgilisi ola Belen ile beraber yaşamaktadır. Günün birinde Belen’den gelmiş olan video mesajı ile hayal kırıklığına uğrar. Çünkü Belen artık onunla birlikte olamayacağını söylemiş, Adrian’ı terk etmiştir. Ve Belen bu mesajdan sonra ortadan kaybolur. Adrian bir yandan terk edilmenin acısını yaşarken diğer bir yandan ise Belen’i arar. Ancak bulamaz ve bir süre sonrasında bu duruma alışır. Ardından hayatına yeni birini alıp tekrardan mutluluğu yakalar. Hayatını en iyi şekilde yoluna koyduğunu düşündüğü zamanlarda ise Belen’in kayboluşunun üzerindeki gizemli gerçekler de ortaya çıkmaya başlayacaktır. Oldukça etkili bir film olan La Cara Oculta ile beraber izleyiciler çok farklı bir senaryoyu izleme olanağına erişmiş olacaklar.
5. La Piel Que Habito - İçinde Yaşadığım Deri


La Piel Que Habito


Pedro Almodovar’ın yönettiği ve Antonio Banderas’ın uzun zaman sonra tekrardan beyazperdeye dönüş yaptığı La Piel Que Habito’da estetik cerrah Dr. Robert Ledgard tam 12 yıl boyunca evindeki laboratuarında çalışmalar yapar ve araba kazasında yanarak ölmekten kurtulan eşini bu görüntüsünde kurtarmak adına domuz insan kanı karışımından ortaya çıkan bir deri üretmiş olur.

Eşinin yanmış vücudunu görmesi sonrasında intihar etmesi, kızlarının buna şahit olması ve kızına tecavüz eden adamdan intikam almak istemesi ile beraber artık psikolojisi oldukça bozulacak ve bir nevi Dr Frankenstein’a dönüşmüşken işler hiç tahmin etmediği şekilde ilerlemeye başlayacaktır.


Film Liste youtube kanalımda en iyi ispanyol filmler videosu paylaştım .Makaledeki filmler hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler izleyebilirler..Ayrıca kanalıma abone olarak ve videoyu beğenerek destek olursanız sevinirim.


2 yorum:

  1. Listede son yıllarda yayınlanan en iyi ispanyol yapımı filmler var . herkese izlemesini tavsiye ederim .paylaşım için teşekkürler

    YanıtlaSil